O fundacji

Fundacja Polska Zwycięska 1920-2020 powstała w celu przygotowania i koordynowania szeregu wydarzeń związanych z obchodami stulecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku, znanej również jako Cud nad Wisłą, w wyniku której Wojsko Polskie wspierane przez Naród Polski pokonało Armię Czerwoną i uratowało nie tylko niepodległość naszej Ojczyzny, lecz również całą Europę przed totalitarnym bolszewizmem.
Nazwa naszej Fundacji nawiązuje do tytułu artykułu opublikowanego po Bitwie Warszawskiej w węgierskiej prasie. „”Jeszcze Polska nie zginęła” – śpiewali zduszonym, żałobnym głosem polscy tułacze, kiedy ich ojczyzna pogrążona w mroku utraconej państwowości i narodowej niewoli czekała brzasku lepszych czasów. „Jeszcze Polska nie zginęła” – grzmi zwycięska pieśń Polaków na polach bitwy, gdzie odwieczny barbarzyński wróg pragnął zdławić nowo narodzony naród polski. A ich pieśń odbija się głośnym echem w cywilizowanym świecie” – tymi słowami gazeta Pesti Napló opisywała 24 sierpnia 1920 roku warszawską wiktorię.
Naszymi działaniami pragniemy nie tylko przypomnieć o Zwycięstwie naszych żołnierzy, o pokoleniu bohaterów, które w dwa lata po odzyskaniu niepodległości było w stanie powstrzymać komunistyczną nawałę idącą ze wschodu, lecz także budować nowy model polskiego patriotyzmu i polskiej tożsamości narodowej, opartej nie o kult klęski, lecz dumę ze zwycięstw, spośród których największym, a naszym zdaniem wciąż niedocenianym, jest Zwycięstwo z 1920 roku, osiemnasta najważniejsza bitwa w dziejach historii.

Nasze wartości:
1. Patriotyzm – osoby współtworzące Fundację od wielu lat angażują się na polu społecznym a które połączyło przekonanie o tym, że naszym obywatelskiej obowiązkiem jest promocja wiedzy o Bitwie Warszawskiej oraz historii zarówno w Polsce, jak i zagranicą, a przede wszystkim oddanie hołdu bohaterom z 1920 roku.
Nasz patriotyzm to nie tylko patriotyzm polski lecz również lokalny i europejski – jesteśmy dumni z tego, że to właśnie nasz Naród w tamtych dniach, na przedpolach Warszawy, postawił tamę bolszewizmowi i na 20 lat powstrzymał płomień komunistycznej inwazji. W szczególności pamiętamy o wszystkich bratnich nam narodach, które w tamtym czasie wspierały nasz kraj w wojennym trudzie. Choć nasza Fundacja nie jest organizacją o charakterze religijnym to nie sposób zapomnieć o postawie Kościoła w 1920 roku oraz o tym, że Cud nad Wisłą miał miejsce w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
2. Antykomunizm – nasza Fundacja nie jest organizacją o charakterze politycznym i zrzesza osoby o różnych poglądach, z pewnością jednak łączy nas przeświadczenie o tym, że komunizm był i jest ideologią totalitarną i zbrodniczą, która przyniosła śmierć dziesiątkom milionów ludzi, a Europie Środkowej i Wschodniej kilkudziesięcioletni okres zniewolenia. Czujemy moralny obowiązek oddać w należyty sposób hołd tym, którzy w 1920 roku zadali potężny cios siłom Tuchaczewskiego, a także przypominać o zbrodniach Armii Czerwonej zarówno podczas wojny polsko-bolszewickiej, jak i w okresie zniewolenia Polski.
Uważamy również, że wbrew narracji współczesnej skrajnej lewicy ideologia komunistyczna jest ideologią niebezpieczną i nie powinno być dla niej miejsca w przestrzeni publicznej. Będziemy piętnować wszelkie próby relatywizacji zbrodni komunistycznych, sowieckiej okupacji oraz walczyć o pełną dekomunizację w naszym kraju.
3. Profesjonalizm i transparentność – jesteśmy organizacją która dąży do profesjonalnej organizacji wydarzeń związanych z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej oraz promocji patriotyzmu i wiedzy historycznej. Działania te wymagają odpowiedniej organizacji pracy, nakładów finansowych oraz współpracy z licznymi podmiotami, zarówno publicznymi, jak i prywatnymi. W ramach naszych prac będziemy starali się na bieżąco informować polskie społeczeństwo o naszych działaniach, w szczególności tych związanych z finansami w taki sposób, by każdy obywatel naszego kraju miał przeświadczenie, że nasza praca służy pamięci o bohaterach Bitwy Warszawskiej a środki wydawane są w sposób przemyślany i uczciwy.

Zarząd Fundacji:
Michał Szymański – Prezes Zarządu Fundacji
Aleksander Karpiński – Członek Zarządu Fundacji
Adrian Zimny – Członek Zarządu Fundacji

Dane kontaktowe:
Adres siedziby: ul. Klaudyny 32/245, 01-684 Warszawa
Numer KRS 0000812837
NIP 1182202306
REGON 38487280500000
kontakt: fundacja@polskazwycieska.pl

Przewiń do góry